آثاری از «داوود اسداله وش عالی» در گالری هپتا 19 شهریور 1395 تا 24 شهریور 1395

آثاری از «داوود اسداله وش عالی»
مربع طلایی
۱۹ شهریور ۱۳۹۵ تا ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
گالری هپتا
تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، ضلع غربی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکو‌شهر،شماره ۳، طبقه همکف

کلام و کلمه دیرگاهی است که همچون جادویی، ذهن و دیده­ی شرقیان منجمله ایرانیان را مسحور خود کرده. کلام و نفس حضور کلمه بر کتیبه ها و ابنیه­ی کهن، فارغ از امکان خوانش بیشتر و بیشتر از معنی منتزع شده و حتی در کتیبه هایی ، قلم کوفی بنایی به یک شکل و تصویر تبدیل شده است. در بسیاری از کتیبه های جای گرفته بر روی عمارت­ها و مساجد ، بیش از آنکه به انتقال پیام و مفهوم کلمه بار داده شود به حضور کلمه در جای ویژه خود توجه شده و همین الگو است که باعث میشود در هر بخش از بنای مسجد آیه، حدیث و کلام خاصی نقش بسته باشد.
پس حضور کلمه به معنای موجودیتی خود بسنده و فارغ از قرائت و خوانده شدن به عنصری تزیینی تغییر کارکرد داده و به بیان دیگر کارکرد دیگری به آن افزوده شده. چرا که برای کلام تأثیری فارغ از قرائتش قائل میشوند. همانند ادعیه­­ی گوناگون که بر کاغذی نوشته، پنهان در میانه­ی چرم بر گردن میاویزند و این از آن رو ست که برای کلام تاثیری ماورایی قائلند.
فرم نوشتاری در کتیبه های بنایی نیز که در هم تنیده ، بدون نقطه ، با شکلی متناسب و سواد و بیاضی مشخص نگاشته و کار میشوند، در تمام جهات حرکت کرده؛ قابی را پر و نمایی را تزیین میکنند. چرخش کلمات در جهات گوناگون در کتیبه های کوفی وجه زیبایی شناختی و شکل گرایانهء آن را تشدید کرده و به کلمه به عنوان یک واحد تزیینی موجودیتی مستقل از مفهوم و معنا میبخشد،و این همه در حالیست که مفهوم همیشه در ذات”کلمه” مستتر بوده و هست.
این نمایشگاه مجموعه ایست از برداشت های نوجویانه از این الگوی کتیبه نویسی هاست که فرم در هم تنیده­ی کلمات را مشق کرده است. باشد که در مسیر هنرمندان کهن این دیار فرایندی تکاملی را پی گرفته باشد.
اشعار بزرگان و نامداران شعر ایران مانند حافظ،سعدی و مولانا و در مواردی شاعران معاصر دستمایه این بداهه نویسی ها و خط نگاریها در نمایشگاه “مربع طلایی” بوده است.
event_2964_big

0 دیدگاه در “آثاری از «داوود اسداله وش عالی» در گالری هپتا 19 شهریور 1395 تا 24 شهریور 1395”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *