محمد بررنگی

 

محمد بررنگی

هنر تصویرسازی از نظر تکنیک و سبک، هنریست بسیار گسترده و شاید بتوان گفت بی انتها. هنرمندان خلاق در این عرصه با نوآوری های هنرمندانه به سبک های جدیدی دست پیدا می کنند.

محمد بررنگی یکی از هنرمندانی است که در کار هایش از روش جالب توجهی استفاده کرده است. وی در تصویرسازی کتاب «گربه ای که می خواست ببر باشد» از حروف خوشنویسی فارسی استفاده کرده است. نکته ای که باعث تمایز کارهای وی شده آن است که حروف، اصولی خوشنویسی نشده اند و پر از ایرادند، با این وجود در کنار هم بافت هایی را ایجاد کرده اند که این بافت ها، شخصیت ها و فضا های داستان را می سازند. به گفته ی خود هنرمند هدفش ایجاد حال و هوای ایرانی در چارچوب فضاهای دعا و طلسم های قدیمی و رمزآلود بوده است و نیز کاری کرده که نظر مخاطب ابتدا به تصاویر و سپس به حروف جلب شود. می توان گفت این مجموعه از آثار بسیار موفق در زمینه ی استفاده و ترکیب حروف فارسی و ایجاد تصاویر و ترکیب های زیبا از آنها محسوب می شود.
کتاب «گربه ای که می خواست ببر باشد» به نویسندگی کامبیز کاکاوند و تصویرگری محمد بررنگی برنده ی دیپلم افتخار بلگراد شده است و توسط انتشارات شباویز در دست چاپ قرار دارد.

در مورد تصويرگرى اين كتاب مى گويد: «مدتى بود كه با فرم نوشتارى براى تصويرگرى درگير بودم. دغدغه ذهنی من در اين اثر، نشان دادن حال و هوای ایرانی در چارچوب فضاهای طلسم و دعا بود. اين فضا هميشه چيزهاى جديدى براى كشف كردن دارد؛ از تكرار حروف گرفته تا نوشتار و عدد. البته دوست دارم به شكلى كار كنم كه مخاطب اصلی ام یعنی کودک و حتی مخاطبان ديگر در هر رده سنی، در برخورد اول درگیر نوشته ها نشوند و ابتدا کاراکتر و فضا را ببينند. در واقع خوانده شدن نوشته ها و خطوط برايم در اولويت قرار ندارد. من به نقاشى سبك قهوه خانه اى بسيار علاقه دارم و شايد جرقه مهم در ذهن من براى تصويرگرى، اين سبك بوده است. نكته مهم براى من، درك و بازخورد است اما در عين حال هويت و ساختار ايرانى كه در ذهنم دارم نيز برايم بسيار خوشايند است»

fixed13120711

و آثار دیگر

15 16 14 20 19 18 barrangi-588x0

برچسب ها

0 دیدگاه در “محمد بررنگی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *