همایش بین المللی میراث مشترک ترکیه و ایران، در استانبول

دبیرخانه سومین (همایش بین المللی میراث مشترک) آغاز بکار کرد. مؤسسه تاریخ علم و فرهنگ با همکاری مجمع ذخائر اسلامی، وحمایت دانشگاهها و مراکز فرهنگی، سومین همایش بین المللی میراث مشترک  که با محوریت ایران و یکی از کشورهای صاحب تمدن برگزار میشود، را آغاز کرد. پیشتر، همایش بین المللی میراث مشترک ایران و هند در سال ۱۳۹۲ش، و همایش بین المللی میراث مشترک ایران و عراق در سال ۱۳۹۳ش برگزار شده است.

تاریخ تعیین شده برای همایش بین المللی میراث مشترک ایران و ترکیه پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ شمسی برابر با ۲ مارس ۲۰۱۷ میلادی و ۲ جمادی الثانی ۱۴۳۸ قمری. مقالات به سه زبان فارسی و ترکی و انگلیسی قابل پذیرش می باشد مهلت ارسال چکیده مقالات، ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ش (برابر با ۳۱ آگست ۲۰۱۶ م و ۲۸ ذی القعده ۱۴۳۷ق)، و آخرین مهلت ارسال اصل مقالات ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ش (۵ نوامبر ۲۰۱۶م و ۵ صفر ۱۴۳۸ق) میباشد. دبیرخانه همایش تأکید دارد که نویسندگان، از فرصت کنونی استفاده کنند و مقالات خود را به هر یک از زبانهای فارسی، انگلیسی و ترکی همراه با چکیده انگلیسی در این زمان ارسال دارند. با توجه به اینکه دبیرخانه مصمم است مجموعه مقالات را همزمان با همایش، منتشر سازد، بعید است که مدت زمان گفته شده، تمدید گردد.

دبیر کل همایش، سید صادق حسینی اشکوری، گفت: از کلیه کسانی که مقالات آنها در همایش پذیرفته شود برای شرکت در همایش، دعوت به عمل خواهد آمد. هزینه‌های بلیط و اسکان بر عهده شرکت کنندگان خواهد بود. چنانچه دبیرخانه بتواند تسهیلاتی را برای شرکت کنندگان در نظر بگیرد، متعاقبا و در روزها یا ماههای نزدیک به همایش اعلام خواهد کرد.

این همایش به صورت دو روزه در استانبول برگزار خواهد شد. (تغییرات احتمالی در کشور یا شهر، اطلاع رسانی خواهد شد). پیش از همایش، سمینار مقدماتی در یکی از شهرهای تهران،  قم یا تبریز انشاء الله برگزار خواهد شد.

محورهای کلی همایش:

۱٫  مطالعات ادیان، فلسفه وعرفان ۲٫  مطالعات تاریخی و فرهنگی، اسناد ۳٫  مطالعات ادبی – زبانشناسی ۴٫  مطالعات باستان‌شناسی ۵٫  مطالعات نسخه ¬شناسی و کتابشناسی ۶٫  مطالعات هنری و نمایشی ۷٫  مطالعات معماری  ۸٫  مطالعات علوم وفنون، پزشکی (محورهای تفصیلی بزودی اطلاع رسانی خواهد شد).

برنامه های جنبی همایش از قرار ذیل اعلام شده است:

۱٫ نمایشگاه عکس میراث ترکیه و ایران (فعلا مسابقه ای در این خصوص برنامه ریزی نشده است. چنانچه دبیرخانه تصمیم به مسابقه یا جشنواره ای بگیرد، اطلاع رسانی خواهد شد)

۲٫ کارگاه آموزشی نسخه شناسی (ثبت نام از این کارگاه در ماههای پایانیِ قبل از همایش انجام خواهد شد)

۳٫ نمایشگاه کتاب ترکیه و ایران (برای اطلاع رسانی به محققان و اساتید دو کشور)

۴٫ نمایشگاه آثار خوشنویسان ترک و ایرانیِ معاصر (خطهای ثلث و نستعلیق و نسخ)

۵٫ تور گردشگری به آثار تاریخی و فرهنگی در استانبول

۶٫ بازدید از کتابخانه سلیمانیه و آرشیو عثمانی در استانبول.

فرم ثبت نام  به صورت فایل ورد و پی دی اف در کانال «مجمع ذخائر اسلامی» که اخبار همایش را پوشش می دهد،  ثبت شده است به آدرس  https://telegram.me/alfehrest/412       https://telegram.me/alfehrest/413 .

سایت رسمی همایش به آدرس   www.turkeyiranheritage.com  (بزودی محورهای همایش، اخبار همایش، حامیان، و سایر رویدادها، به زبانهای فارسی و ترکی بر روی سایت قرار خواهند گرفت. اهم مطالب نیز به زبان انگلیسی در سایت ثبت خواهد شد).

ایمیل همایش برای ارسال مقالات و هرگونه پرسش و پاسخ درباره همایش turkeyiranheritage@gmail.com

برای حضور در همایش، هزینه هایی نیز در نظر گرفته شده که در سایت و کانال همایش منعکس شده است.

دبیرخانه همایش، جهت برگزاریِ هر چه باشکوهتر، از ایده ها و نظرات صاحبنظران استقبال می نماید.

0 دیدگاه در “همایش بین المللی میراث مشترک ترکیه و ایران، در استانبول”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *