نمایشگاه آثار”لیلی زرقانی” در “گالری ایده پارسی” با تأثيرپذيری از مکتب «سقاخانه» جمعه 2 مهرماه تا 7 مهرماه 1395

اَیدانه ” نمایشگاه آثار نقاشی “لیلی زرقانی” در “گالری ایده پارسی” برگزار می شود . “اَیدانه ” نمایشگاهی است با تأثيرپذيری از مکتب «سقاخانه» که ۲ مهرماه ۱۳۹۵ در گالری ایده پارسی افتتاح خواهد شد.
“لیلی زرقانی” مدرس دانشگاه و دانش آموخته رشته نقاشی است و در این نمایشگاه آثاری با ابعاد ۱*۱ متر و ۲*۱ متر به نمایش گذاشته است . هنرمند در بیانیه نمایشگاه اینگونه به شرح آثار خود پرداخته است :
نقاشی­های حاضر با تأثيرپذيری از مکتب «سقاخانه» و نوعي تحول ماهوی نسبت به آن شکل گرفتند. مکتب «سقاخانه» در نقاشی معاصر ايران جنبشی مدرن بر اساس تلفيق نقاشی­های بومی و مذهبی ايران است که در سال ۱۳۴۰ شکل گرفت. اين نقاشی­ها برای مخاطب يادآور دوره­هايي است که اين فضاها همگام با رنگ­ها، آرايه ­ها و معماری ايرانی مرهمی بودند برای مردمانی که آمال و آرزوهايشان با اين فضاها پيوندهای استواری داشتند. آثاری با فرم­ها ، رنگ­ها و فضاهايي نوستالژيک و هوشمندانه.
در شيوة هنری «سقاخانه» از نمادهای ماوراءلطبيعه، طلسم­ها و علوم خفيه، که در باورهای سنّتی رايج بودند ، استفاده می­شد که مورد توجه من نيز در اين آثار بوده است.
علوم خفيه (پيشگويي حوادث، درمان بيماری، تعبير خواب، طلسم، دعانويسی) ريشه در باورهای دينی و خرافه داشت و در دوران گذشته مورد توجه مردم بود. حتی شاهان نیز در دربار خويش برای تعيين روز و ساعت جنگ ، شکار، ازدواج و کارهایی نظیر اینها از پيشگويي استفاده می­کردند و اين علوم کم­ و بیش رواج عام داشت.
این نمایشگاه روز جمعه ۲ مهرماه افتتاح خواهد شد و تا روز ۷ مهر ماه ادامه خواهد داشت .

گشایش : جمعه ۲ مهرماه ۱۳۹۵ ساعت ۱۷-۲۱
نمایشگاه تا روز ۷ مهرماه ، هر روز از ساعت ۱۷-۲۰ پذیرای علاقمندان خواهد بود.
گالری ۵ شنبه ها تعطیل است .
آدرس : خیابان شریعتی، خیابان دولت ، کوچه اله‌وردی آذر، پلاک ۲۸، گالری ایده پارسی
photo_2016-09-23_14-15-32

0 دیدگاه در “نمایشگاه آثار”لیلی زرقانی” در “گالری ایده پارسی” با تأثيرپذيری از مکتب «سقاخانه» جمعه 2 مهرماه تا 7 مهرماه 1395”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *