نخستین همایش ملی«نقاشی ها و دیوار نگاره های مذهبی ایران»

نخستین همایش ملی«نقاشی ها و دیوار نگاره های مذهبی ایران» با هدف معرفی و حفظ آثار هنری نقش بسته بر بدنه بناهای مذهبی کشور، هفتم مهر ماه جاری در لاهیجان برگزار می شود
همایش نقاشی‌ها و دیوارنگاره‌های مذهبی ایران در یازده محور نقش دیوارنگاره‌های مذهبی در بازشناسی هویت تاریخی، مدیریت شهری و احیای آرایه‌های اماکن مذهبی، معرفی نقاشان اماکن متبرکه، ویژگی‌های بصری از نگاه زیبایی‌شناختی در نقاشی‌های اماکن متبرکه، مطالعات آئینی اماکن متبرکه، مرمت، احیا و آسیب‌شناسی این آثار برگزار می شود.
لاهیجان به عنوان مرکز حکومت سادات کیایی بیشترین نقاشی های دیواری مذهبی را دارد و بیشترین تعداد دیوارنگاره‌های مذهبی در گیلان در شرق گیلان و روستاهای اطراف لاهیجان باقی مانده است.

از دوره ناصری به بعد، نقاشی وقایع مذهبی بر دیوارهای بقاع متبرکه مورد توجه بیشتر هیات امنا و رهبران مذهبی ایران و به ویژه گیلان قرار گرفت.

بن مایه های اکثر این نقاشی ها ، عمدتا حوادث کربلا، مجلس شهادت امام حسین و دیگر یاران امام سوم شیعیان، ماجرای اسرای کربلا، انتقام گرفتن مختار ثقفی، معراج پیامبر(ص)، وقایع مربوط به شهادت حضرت علی (ع) و وقایع دوزخ و بهشت و پل صراط است.

نقاشان این بقاع نیز با آداب خاص و به نیت صواب اقدام به این کار کرده و از رنگ های مخصوص دست ساز گیاهی برای رنگ آمیزی طرح های کشیده شده، بهره می برده اند.
photo_2016-09-23_14-03-17

0 دیدگاه در “نخستین همایش ملی«نقاشی ها و دیوار نگاره های مذهبی ایران»”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *