معرفی کتاب / زنان خوشنویس در تمدن اسلامی / عذرا عقیقی بخشایشی

معرفی کتاب

زنان خوشنویس در تمدن اسلامی

عذرا عقیقی بخشایشی

 

این کتاب در چهار بخش تنظیم و تدوین شده است.

 

در بخش نخست به معرفی خطوط تزئینی اسلامی از صدر اسلام تا گرافیک معاصر پرداخته شده است و در ضمن آن، خطوط کوفی (کوفی مغربی، شرقی، بنایی)، خط محقق، خط ثلث و نسخ، خط تعلیق و دیوانی، خط رقعه، خط نستعلیق و شکسته نستعلیق به لحاظ ویژگیها و تاریخ پیدایی اشان معرفی شده است.

 

در بخش دوم به بهره گیری گرافیک امروزه از خوشنویسی دیروز اشاره شده و ارزشهای بصری بعضی از انواع خطوط مورد بررسی قرار گرفته است.

 

در بخش سوم با زنان خوشنویس در گذر تاریخ آشنا می شویم. مؤلف در این بخش به معرفی و ارائه آثاری از سی و سه زن خوشنویس ایرانی که نخستین آنها، دختر ابن مقله شیرازی (متوفای ۳۸۱ه··· .ق) است و آخرینشان حفصه دختر حاج رکوئی اسیانیایی (قرن ۱۴) است می پردازد. در این میان از زنانی همچون سلطان بانو صفوی (قرن ۱۰ق)، جهان آرا بیگم (قرن ۱۱ق)، گوهرشاد خانم (قرن ۱۱ق)، زیب النساء بیگم (قرن ۱۲ق)، مستوره ماه شرف کردستانی (شاعر) (قرن ۱۳ق)، مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه (قرن ۱۳ق) و خانم اعتمادالدوله (قرن ۱۴ق) یاد شده و آثاری درخشان از آنان زیب این دفتر است.

 

در بخش چهارم، مؤلف که خود نیز از بانوان خوشنویس معاصر است، زندگینامه مختصر زنان خوشنویس معاصر را همراه با عکس و نمونه کارشان فراهم آورده است.

20160507_212653 20160507_212709 20160507_212722

 

0 دیدگاه در “معرفی کتاب / زنان خوشنویس در تمدن اسلامی / عذرا عقیقی بخشایشی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *