شاه محمود نیشابوری (بخش یکم)

شاه محمود نیشابوری
معروف به «زرین قلم»، از استادان برجسته و سرشناس در هنر خوشنویسی و خط نستعلیق ایران است که در دوران طهماسب اول صفوی، در زمره‌ی کاتبان کتابخانه‌ی سلطنتی بود و اواخر عمر را در مشهد به زیارت و عبادت و تعلیم شاگردانش گذرانید.
وی در هنر خوشنویسی، شیوه‌ای بی‎همتا داشته که در  لطافت به خط سلطانعلی مشهدی و در یکنواختی و استواری به خط میرعلی هروی، پهلو می‌زند. شاه محمود، در کتابت خفی و غبار، پدیدآور سبک است که پس از وی به دست باباشاه اصفهانی به کمال و شیوایی رسید.
استادانی چون سلیم نیشابوری، حاج محمد تبریزی، محمدحسین باخرزی، سلطان محمود تربتی، از شاگردان شاه محمود نیشابوری بوده‌اند. امروز، از آثار هنری ارجمند برجای مانده از این استاد هنرمند، می‌توان در کتابخانه موزه گلستان، کتابخانه لنینگراد، موزه بریتانیا، کتابخانه ملی پاریس، موزه استانبول (نسخه‌ی قرآن که جزء شاهکارهای خوشنویسی به خط نسختعلیق است)، فریر گالری واشنگتن (نسخه‌ی هفت اورنگ جامی) و … نشان گرفت. برخی آثار وی عبارتند از: یک نسخه بوستان سعدی، یک نسخه «سبحة الابرار» جامی، یک نسخه «خمسه» امیر خسرو دهلوی، نسخه‌ای از «چهل کلمه» به قلم نیم دودانگ و کتابت خودش. نام چهل اثر دیگر او در «احوال و آثار خوشنویسان» آمده است. شاه محمود نیشابوری، شعر نیز می‌سرود و قصیده و غزل و قطعه و رباعی، همه را نیکو می‌گفت. حدود پانصد بیت شعر از او برجای مانده است و قصیده‌ای در مدح امام رضا علیه‌السلام دارد که در راهرو دارالسیاده، در پای مناره‌ای نصب شده است.

10590588_573204742785412_2649122523808831830_n

H-174-B-Neishpori shah.mohamad

shah mahmood neyshaboori 2

shah mahmood neyshaboori 3

shah mahmood neyshaboori 5

shah mahmood neyshaboori 6

shah mahmood neyshaboori 7

shah mahmood neyshaboori 8

shah mahmood neyshaboori 10

shah mahmood neyshaboori

0 دیدگاه در “شاه محمود نیشابوری (بخش یکم)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *