دانشنامه مهر و حکاکی در ایران

 

دانشنامه مهر و حکاکی در ایران
«دانشنامه مُهر و حکاکی در ایران» با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و فرهنگستان هنر و مرکز دایرة المعارف انسان شناسی، منتشر شده است.

در این کتابِ مرجع، تاریخ مُهر و حکاکی در ایران از شش هزار سال پیش تا دوران معاصر به صورتی علمی و موشکافانه مورد پژوهش و تحقیق جدی قرارگرفته است.

نویسنده در پیشگفتار خود آورده است: از دیرباز مطالب و تصاویری را که به مهر و سیر تاریخی هنر اصیل حکاکی مربوط می‌شد، گرد آوردم و برخی از این تصاویر را با دقت بازسازی و با تأمل بررسی کردم. من در این مختصر، که ثمره سال‌ها تلاش مشتاقانه و تجربه نظری و عملی است، صرفاً می‌خواهم با استناد به مأخذ معتبر تاریخی و ادبی به ارائه‌ی نمای کلی از موقعیت و جایگاه اجتماعی و هنری مهر از دوران کهن تاکنون بپردازم و با مروری بر سیر تاریخی هنر حکاکی در ایران، و ارائه تصاویری ارزشمند، زمینه و انگیزه مناسب را برای آشنایی علاقه‌مندان و پژوهش‌های آتی فراهم سازم.

کتاب در چهارده فصل نگاشته شده است:

■تاریخ مهر و حکاکی
■از مهر تا انگشتری
■مهر از آغاز دوره هخامنشی تا پایان دوره ی ساسانی
■خط کوفی، خطوط ششگانه و مهرهای دوران اسلامی
■مهر و سیرتکاملی خط و خوشنویسی در عصر ایلخانی
■مهرهای دوران تیموری و صفوی
■مهر در دوره قاجار
■معرفی حکاکان بزرگ و نحوه ی کار آنان
■هنر سجع سازی مهر
■سجع مهر برخی از پادشاهان
■سجع مهر برخی از رجال و شاهزادگان
■مهرهای اماکن متبرکه، علمای اسلامی، مراجع تقلید، و هنرمندان
■مهر در کشور عثمانی و شبهه قاره هند
■فرهنگنامه مهر و حکاکی در شعر و ادبیات فارسی

همچنین مؤلف نکات تکمیلی خود را در قالب سخن آخر گنجانده و تقریظ هایی که صاحب نظران بر این اثر و دیگر آثار مرتبط وی نگاشته اند را نیز در انتهای اثر درج نموده است.

کتابنامه و نمایه های مفصل ۱۴۴صفحه ای آخرین بخش اصلی این کتاب را تشکیل می دهد. این نمایه شامل نمایه متن و سجع مهرها، نمایه مهر صحافان، نمایه مهر وقف کتابخانه ها، نمایه مهرهای قرآنی، نمایه نام ها، نمایه مکان ها، نمایه حکاکی و زمینه های وابسته است.

«دانشنامه مهر و حکاکی در ایران» تألیف محمدجواد جدی از سوی کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با همکاری موسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری «متن» در ۸۶۴ صفحه منتشر شده است.

 

photo_2016-04-16_05-16-49

برچسب ها

0 دیدگاه در “دانشنامه مهر و حکاکی در ایران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *