حسین زنده رودی (بخش یکم)

حسین زنده رودی ۲۰ اسفند ماه ۱۳۱۶ در تهران و در خانواده ای مذهبی متولد شد.
او کودکی را با عشق وعلاقه به نقاشی گذراند و به تشویق اقوام و دوستان، با وجود مخالفت پدر و مادر در هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران تحصیل کرد.

در سال ۱۳۳۷ اولین نمایشگاه انفرادی آثارش را برپا کرد و در سال ۱۳۳۸ در نمایشگاه گروهی انجمن ایران و امریکا شرکت کرد و موفق به اخذ جایزه شد.

پس از آن آثار نقاشی زنده رودی در بی ینال های پاریس و تهران به نمایش در آمدند.

زنده رودی در طول دوران فعالیت خود سبک های مختلفی را تجربه کرد، از جمله سورئال،فیگوراتیو به سبک سقاخانه،آبستره (انتزاعی) و نمادگرایی عربی.

او از پیشگامان شیوه نقاشیخط درایران است و با استفاده از نمادهای هنرسنتی ایران و خوشنویسی، روشی تازه را در هنرهای تجسمی ایران پدید آورد.
آثار زنده رودی در موزه هنرهای معاصر تهران، موزه هنرهای زیبا،موزه جهان نما، موزه هنرهای معاصر کرمان،موزه هنرمدرن پاریس،موزه هنرمدرن نیویورک،موزه هنرهای مدرن آلبرگ دانمارک،موزه رتردام هلند،مرکز ژرژپمپیدو،مرکزتورین،مرکز فرهنگی مالمو درسوئد وبسیاری از مجموعه های خصوصی در ایران و خارج از کشور نگهداری می شوند.

همچنین دایره المعارف هنر گران لاروس، فرهنگ هنر مدرن معاصر(انتشارات هازان) وفرهنگ جامع نقاشی اوربر بخشی را به معرفی حسین زنده رودی اختصاص داده اند.

حسین زنده‌رودی از ابتدا نقاشی‌های خود را با اعداد و حروف و تکرار آنها خلق کرد. در آثار وی چهار عنصر آب، خاک، باد، و آتش مورد توجه قرار گرفته‌اند. هنر شناس فرانسوی ژان کلود کاری معتقد است: “گام نهادن در آثار زنده‌رودی به معنای ترک اشکال و محیطی است که به طور معمول در آن زندگی می‌کنیم

حسین زنده رودی_1_~1 16073 16081 10302973tn 10302974tn 10302977tn A1039811 charles_hossein_zenderoudi_untitled_d5546472h MIUZ p16-p-(11) untitled

یک دیدگاه در “حسین زنده رودی (بخش یکم)”

  1. پریسا گفت:

    سلام.ممنون برای مطلب مفیدتون.فقط یه سوال داشتم منبع این مطلب چه کتاب یا مقاله ای هست.اگه لطف کنید بگید ممنون می شم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *