تایپوگرافی (بخش یکم)

تایپوگرافی (بخش یکم)

 تایپوگرافی شاخه‌ای از گرافیک است که با استفاده از حروف چاپی روحیه و کاراکتر ثابتی را به حروف می‌دهد و با تغییرات مختلف، به مفهوم و هدف گرافیست نزدیک می‌شود.

این اواخر، تعداد زیادی نمایشگاه تایپوگرافی در ایران و کشورهای دیگر برگزار شده است که آثار ایرانی‌ در‌ آنها جایگاهی خاص و برجسته داشته‌اند.

تایپوگرافی یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز گرافیک ایران است؛ به خاطر این‌که رسم‌الخط ما نسبت به رسم‌الخطی که در کشورهای غربی استفاده می‌شود متفاوت است. این نوع کار برای بیننده و به‌خصوص طراحان گرافیک بین‌المللی خیلی جذاب است. صرفا به خاطر این‌که فرم رسم‌الخط متفاوت است و کاراکتر حروف و الفبای فارسی یا همان الفبای عربی بسیار جذاب است، چون غربی‌ها این حروف را به اندازه‌ی الفبای لاتین ندیده‌اند. و البته این در مورد خط چینی هم صدق می‌کند.

دقیقا. همین داستان در مورد خط چینی هم صدق می‌کند. به همین دلیل تایپوگرافی چینی و استفاده از خوشنویسی آنها در گرافیک هم خیلی مطرح شده و هم در دنیا مورد توجه است.

جوانان و گرافیست‌های ایرانی هم این روزها به شدت علاقه دارند این سبک از هنر را یاد بگیرند. دلیلش چیست که داخل ایران هم از تایپوگرافی استقبال می‌شود؟

تایپوگرافی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین رشته‌های گرافیک از حدود ۵۰۰ سال پیش در اروپا مطرح بوده و در طراحی گرافیک همه جای دنیا بسیار اهمیت دارد. یعنی فقط در ایران از این هنر استقبال نمی‌شود. تایپوگرافی نقش خیلی اساسی در طراحی گرافیک بازی می‌کند.

بگذارید حروف حرف خودشان را بزنند – تایپوگرافی خوب آمیزشی از داشته‌ها و الهامات، هشیاری و ناخودآگاه، دیروز و امروز، وهم و واقعیت کار، و بازی و مهارت و هنر است.

___Typography_Wallpaper____by_american18076 1st_Typography_by_jenkim1 3a148f99fd86ba0f 3D_Typography_WallPack_by_MadPotato 5ff9a999c698d67e 7Deadlies_Typography___Wrath_by_bella_elizabetta 9dd2696dd0a9a61f8608cb30fd93e681 72aa4673a35216cb 95a535ec1df58a1ffdabaa58ad5ed66b a5e5081633e1f9bb a58design_Typography_by_burningheretic Abimanyu_Typography_by_abimanyu Abstract_Typography_by_lkc_designs Abstract_Typography_by_michellekrewet Akira___Typography_Compo_1_by_Carpet_Crawler andrew_typography_by_popartist Baskerville_Self_Portrait_by_Aldyn Bicycle_Typography_by_mkitos dAID__typography__canvas_by_realitywings Darth_Vader_just_Typhography_by_offernandinhoon don__t_panic_by_CHIN2OFF e1a53b29cddbfeef Emotinal_Typography_by_MadmansMelody experimental_typography_2_by_aariman Face_Typography_by_eslamvito

0 دیدگاه در “تایپوگرافی (بخش یکم)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *