تایپوگرافی (بخش دوم)

تایپوگرافی (بخش دوم)

 

در گذشته های نچندان دور که هنوز روش های پیشرفته حروف چینی وجود نداشت. در غرب برای چاپ حروف از حروف سربی استفاده می کردند. این حروف سربی توسط اشخاصی موسوم به تایپوگراف در اشکال مختلف ( فونتهای مختلف ) و اندازه های مشخصی طراحی، قالب گیری و ریخته گری و خلاصه ساخته می شد.

اگر از ذکر جزییات بگذریم این فرایندمشکلات فراوانی داشت. تا اینکه بالاخره پس از فراز و نشیب های تاریخی می رسیم به امروز که از کامپیوتر برای طراحی حروف و کلا حروف چینی استفاده می شود.

اما از این مقدمه چینی ها که بگذریم ، امروزه کار طراحی حروف در غرب ادامه دارد ولی در ایران از همان اول هم این کار با محدودیت های خاص خودش همراه بوده است . ان موقع که از حروف سربی در ایران استفاده می شد . حروف محدودی برای حروف چینی وجود داشتند . چون کار طراحی حروف چاپی اصول خاص خودش را داشت و هر کسی قادر نبود این کار را انجام دهد و آن ها را بسازد . برای مثال خیلی از فونتهایی که ما در کار هااز انها استفاده می کنیم از لحاظ اصول طراحی درست طراحی نشدند و فقط جنبه تجاری دارند.

تلاش برای دستیابی به طراحی های استاندارد و منحصر به فرد و همچنین ارتقا بخشیدن و بالا بردن کیفیت تایپوگرافی درطراحی حروفچینی و نوشتار همچنین استفاده از گرافیستها در بازاریابی و ایجاد خلاقیت در گرافیست های ایرانی از اهداف مهمی است که باید به طور جدی وپیگیرانه به آن توجه شود.

ایجاد تنوع و الزاما استاندارد شدن حروف ایرانی بوسیله طراحان تازه نفس و اینکه با ایجاد طراحی منحصر به فرد مخاطب می تواند افزایش یابد.

طراحی تایپوگرافی می تواند زمینه ای مناسب برای افزایش خلاقیت و سواد بصری طراح ایرانی گردد.همچنین باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در طراحان می گردد.

Typography_I_by_twomonies Typography_II_by_Rachel_Speed Typography_in_my_world_by_WanChronicles Typography_Isolation_1_by_batucy Typography_on_a_Hill_by_bloodyhippo typography_plate__cronies__by_mutatedMILKFISH Typography_Plate_002_by_Postpwned Typography_Project_2_by_carynvstheworld Typography_Project_by_sytraxia Typography_Project_by_underconstructionz Typography_Project_by_yvanga Typography_Randy_by_ayurandy Typography_Self_Portrait_by_neurotic_imaging typography_sht_by_zhoumlh Typography_Sonic_by_Cruxis_Crush Typography_Stamps_Ettison_Clio typoGRAPHY Typography_Turtle_by_hulyen typography_V3_by_moDesignz Typography_wall_by_designalicious Typography_Women_by_rafaelzoccoler typography_work_by_tombst0ne typography_work7_by_tombst0ne Urban_Typography_by_andrewackroyd X_and_Y__s___typography_by_zummi

0 دیدگاه در “تایپوگرافی (بخش دوم)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *