بیانیه مشترک انجمن‌های نقاشان و تصویرگران درباره نگارخانه‌ای به وسعت شهر

در این بیانیه آمده است: هنر پیام آور زیبایی و شادی است و همواره در طول تاریخ بر ارتقای مفاهیم ناب انسانی تاکید داشته است. هنرمندان ایرانی که بر مقام والای انسانی تاکید دارند این روزها شاهد زیباتر شدن دوبارۀ شهر تهران به وسیله طرحی متفکرانه و نو هستند. تزئین شهر با زیباترین آثار هنری ایران و جهان، تهران را بیش از گذشته به شهر خردورزی و مهربانی بدل کرده است. پایتخت ایران اسلامی امروز زیباتر و آرام تر از هر روز هست و تجربه جدید “نگارخانه ای به وسعت شهر” افق‌های روشنی را برای اجرای طرح‌های ملی و بین المللی دیگری در تهران در برابر اذهان بیدار مردم و هنرمندان پدیدار کرده است.

در این میان آنچه در صدر اخبار جهان قرار گرفته، حاکی از شگفتی جهانیان در بدل شدن یک کلانشهر به یک نگارخانه تمام وقت از معرفت و زیبایی و اندیشه است. دیدن یادگارهای مهمی از تاریخ زیباییِ ایران و جهان، دعوت به مهربان تر شدن است؛ همچنانکه بر ارتقای سطح معلومات شهروندان و تاکید بر دیدن و اندیشیدن هم صحه می‌گذارد. اما آنچه بیش از همه به چشم می‌آید توجه شهرداری تهران بر مقام انسانی شهروندان است که شهروند را زیبا و شاد و مهربان می‌خواهد. شهری بدون تبلیغات که با چشمپوشی اقتصادی کلانی نیز همراه بوده، موید نگاه معرفتی شهرداری تهران به وضعیت روحی و روانی مردم است تا در خلال ده روز در فضایی شاد، مهربان و امیدوارانه به گنجینه‌های معرفتی و معنوی تاریخ معاصر بشری نظر کنند.

نمایش آثار هنرمندان جهان در سطح تهران، آنهم در زمانه ای که تمامی منطقه درگیر جنگ و خونریزی است، تاکیدی بر روحیه صلح طلبی و زیباپسندی ایرانیان دارد که همواره در مسیر منطق و اعتدال گام برداشته و از دیرباز با فرهنگ صلح و مدارا، همنیشن و مأنوس بوده است.

شهرداری تهران دستکم در ده سال اخیر مهم‌ترین حامی هنرمندان و ایده‌هایشان در زیباساری شهر تهران در ایجاد فضایی برای تعامل و اندیشه بوده است. هنرمندان ایران، چه آن‌هایی که در این سال‌ها همراه و یاور شهرداری تهران در زیبا کردن شهر بوده‌اند و چه آن‌ها که به عنوان شهروند ناظر رفتار اندیشمندانه این نهاد حامی هنر بوده‌اند، از این حرکت نو و اندیشمندانه سازمان زیباسازی شهر تهران به نام “نگارخانه ای به وسعت شهر” حمایت می‌کنند و آمادگی خود را برای حرکت‌های خردمندانه و پیشرو بعدی شهرداری تهران اعلام می‌دارد.

ما هنرمندان ایرانی که دل در گرو اعتلای مؤثر و همه جانبه ایران عزیز داریم، از مجموعه ارزشمند سازمان زیباسازی شهر تهران به خصوص از معاون هنرمند و مدیر فهیم این سازمان، جناب آقای سیدمجتبی موسوی که همواره به عنوان حامی و همراه هنر در بطن اتفاقات هنری این سازمان پیشرو و نوآور هستند، تشکر کرده و از تداوم این حرکت پیشرو و نو در هنر شهری حمایت می‌کنیم. از خداوند متعال برای کلیه همکاران سازمان زیباسازی شهر تهران که در پیشبر اهداف والای انسانی در متعالی کردن فضای زیست مردم تهران می‌کوشند، بهروزی و توفیق خواستاریم

download (3)

0 دیدگاه در “بیانیه مشترک انجمن‌های نقاشان و تصویرگران درباره نگارخانه‌ای به وسعت شهر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *